شیدایی - عملیات ثامن الائمه علیهم السلام
حضرت خاتم الانبیاء (صل الله علیه و آله): دو نعمت است که نادیده گرفته می شوند؛ امنیت و سلامت. (منتخب میزان الحکمه، 2381)


مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 4 مهر 1392

پنجم مهرماه 1360 نقطه عطفی در تاریخ 8 سال دفاع مقدس به شمار می آید. در این روز اولین عملیات گسترده ایران در مقابل ارتش متجاوز عراق که یک سال بود به داخل سرزمین ما رخنه کرده بود آغاز شد و با موفقیت کامل پایان یافت.

در واقع هدف اصلی این عملیات، خارج کردن شهر آبادان از محاصره یکساله بود.

محاصره این شهر و استمرار اشغال آن از سوی نیروهای دشمن از جنبه های مختلف سیاسی و نظامی برای کشور ما خطرناک بود. حساسیت و اهمیت فوق العاده این مسأله سبب شد که رهبر کبیر انقلاب اسلامی ضمن ابلاغ پیامی فرمودند: «حصر آبادان باید شکسته شود.»

پس از آمادگی رزمندگان و بررسی های فراوان، عملیات ثامن الائمه علیهم السلام
با رمز نورانی «نصر من الله و فتح قریب» توسط لشگر 77 پیاده ارتش و با همکاری سپاه پاسداران آبادان در منطقه شرق رودخانه کارون، شمال آبادان و منطقه دار خوین آغاز گردید و پس از یک نبرد شش روزه، ضمن وارد ساختن صدمات بسیار به ارتش عراق، ساحل شرقی رودخانه کارون به تصرف نیروهای ایرانی درآمد و شهر آبادان از محاصره یکساله خارج شد.

عملیات ثامن الائمه علیهم السلام نمونه کاملی از به کارگیری اصول کلاسیک جنگ در کنار بهره گیری از روحیه شهادت طلبی و ایثار رزمندگان اسلام به شمار می رود.


http://s4.picofile.com/file/7951371719/amaliate_samen_alaeme.jpg
طبقه بندی: دفاع مقدس،  عملیات ثامن الائمه (ع)، 
برچسب ها: شیدایی، گروه فرهنگی هنری شهید آوینی، www.sheydaei.ir، عملیات ثامن الائمه علیهم السلام، عملیات ثامن الائمه (ع)، شکست حصر آبادان، نقشه عملیات عملیات ثامن الائمه (ع)،


Share

My hero


لوگو و بنر سایتآرشیو مطالب
ابر برچسب ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic