شیدایی - زندگی نامه سردار سرتیپ پاسدار شهید سید محمدرضا دستواره
حضرت خاتم الانبیاء (صل الله علیه و آله): دو نعمت است که نادیده گرفته می شوند؛ امنیت و سلامت. (منتخب میزان الحکمه، 2381)http://s1.picofile.com/file/7460194836/shahid_dastvare.jpg


آن بزرگوار تا هنگام شهادت 11 بار مجروح شد ولی هرگز از پای ننشست و با شجاعت كم نظیر تا نثار جان عزیزش به دفاع از اسلام و آرمان های متعالی حضرت امام خمینی (ره) و حفظ كیان جمهوری اسلامی ادامه داد.


http://s3.picofile.com/file/7449956555/edame_matlab.gifتولد و كودكی؛


به سال 1338 هـ ش در خانواده ای مذهبی و مستضعف در جنوب شهر تهران به دنیا آمد و دوران تحصیل دبستان را در مدرسه ای بنام باغ آذری گذراند. سپس تا مقطع دیپلم، تحصیلات خود را با نمرات عالی به پایان رساند. ایشان در تمام طول دوران تحصیل از هوش و حافظه ای قوی برخوردار بود.

گرایش دینی و علایق مذهبی از همان كودكی در حركات و سكنات شهید دستواره به وضوح نمایان بود و هر روز افزایش می یافت. او به تلاوت قرآن و شركت در مسابقات قرائت قرآن علاقه وافری داشت. زمانی كه خود هنوز به سن تكلیف نرسیده بود اعضای خانواده را به انجام تكالیف الهی و رعایت اخلاق اسلامی توصیه می كرد و همسایگان، او را به عنوان روحانی خانواده اش می شناختند.فعالیت های سیاسی – مذهبی؛

با اوج گیری انقلاب اسلامی، همراه با سیل خروشان امت مسلمان در تظاهرات و فعالیتهای مردمی شركت فعال داشت و در این زمینه چند بار توسط عوامل رژیم منحوس پهلوی دستگیر شد.

سال 1357 زمانی كه در سال آخر دبیرستان درس می خواند نه تنها خود فعالانه در تظاهرات و اعتراضات عمومی علیه طاغوت شركت می كرد، بلكه دوستان همكلاسی و برادران كوچكترش را نیز به این امر ترغیب و تشویق می نمود.

زمانی كه یكی از برادرانش گفته بود شاه توپ و تانك دارد و پیروزی بر او مشكل است اظهار داشته بود كه: «ما خدا را داریم.»

به واسطه حضور فعال و مستمری كه در صحنه های مختلف داشت توسط عوامل رژیم شناسایی و در روز 14 آبان سال 1357 در دانشگاه تهران دستگیر و روانه زندان گردید، اما پس از مدتی از زندان آزاد شد. به هنگام ورود حضرت امام خمینی (ره) فعالانه در مراسم استقبال از حضرت امام (ره) شركت كرد و مسئولیت امنیت قسمتی از میدان آزادی را به عهده گرفت.

پس از پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی جهت پاسداری از دست آوردهای انقلاب به جمع پاسداران كمیته انقلاب اسلامی پیوست و طی چهار ماه خدمت خود در این نهاد انقلابی، زحمات زیادی را در جهت انجام ماموریت های مختلف و تثبیت حاكمیت انقلاب اسلامی تحمل نمود. سپس به خیل سپاهیان پاسدار پیوست و بلافاصله داوطلبانه طی ماموریتی عازم كردستان شد.حضور در كردستان و مقابله با ضدانقلاب؛

او همراه فرماندهان عزیزی چون شهید چراغی و حاج احمد متوسلیان، زحمات زیادی را در مقابله با ضدانقلاب به جان خرید. بعد از آزادسازی شهر مریوان در معیت برادر متوسلیان و سایر برادران رزمنده وارد شهر مریوان شد. از آنجا كه این شهر جنگ زده پس از آزادی با مشكلات متعددی مواجه بود و سازمان ها و موسسات دولتی تعطیل شده بودند، به دستور برادر متوسلیان، برادر پاسدار در مراكز و ادارات مختلف از جمله شهرداری، ‌رادیو و تلویزیون مشغول خدمت شدند. شهید دستواره نیز ماموریت یافت تا كالاهای ضروری مردم را تهیه كرده و در اختیار آنان قرار دهد. او به نحو احسن این ماموریت را انجام داد و در روزهای عملیات نیز مانند سایر برادران، سلاح به دست در قله های مریوان با ضدانقلاب و با دشمن بعثی جنگید. ایشان مدتی نیز فرماندهی پاسگاه شهدا، در محور مریوان را به عهده داشت.شهید دستواره و دفاع مقدس؛

هنگامی كه سردار متوسلیان ماموریت یافت تیپ محمدرسول الله (ص) را تشكیل دهد، او همراه سایر برادران به سمت جبهه های جنوب عزیمت كرد و در آنجا به علت مهارت در جذب نیرو مامور تشكیل واحد پرسنلی تیپ گردید.

ایشان با میل باطنی كه به گردان های رزمی داشت، روحیه اطاعت پذیری اش باعث شد تا بدون هیچگونه ابهامی مسئولیت محوله را قبول كند، اما از فرماندهان تقاضا كرد كه مجاز به شركت در عملیات باشد. بنابراین در روزهای عملیات، سلاح به دست در كنار فرماندهان گردان وارد عمل می شد.

شهید دستواره به همراه سرداران لشكر محمدرسول الله (ص) برای یاری رساندن به مردم مسلمان و ستمدیده لبنان و شركت در نبردهای پر حماسه رمضان و مسلم بن عقیل به فرماندهی تیپ سوم ابوذر منصوب گردید و تا زمان عملیات خیبر در همین مسئولیت به خدمت صادقانه مشغول بود.

در عملیات خیبر
بعد از شهادت فرمانده دلاور لشكر محمدرسول الله (ص) «شهید حاج همت» و واگذاری فرماندهی به «شهید كریمی» سید به عنوان قائم مقام لشكر 27 حضرت رسول (ص) منصوب گردید. پس از شهادت برادر كریمی در عملیات بدر، به عنوان سرپرست لشكر در خدمت رزمندگان اسلام علیه كفار جنگید و در نهایت با انتصاب فرماندهی جدید لشكر، ایشان همچنان به عنوان قائم مقام لشكر، در خدمت جنگ و دفاع مقدس انجام می كرد.

مناطق اشغالی كردستان و صحنه های مختلف جبهه های جنوب كشور بویژه عملیات والفجر8
و جاده ام القصر (در فاو) شاهد دلاوری های عاشقانه و جانفشانی های این شهید عزیز است.ویژگی های اخلاقی؛

از خصوصیات بارز شهید، خوشرویی، جذابیت، صفای باطن، اخلاص و توكل به خدا بود. به گفته همرزمانش، جایی كه او بود غم و اندوه بیرون می رفت. او در روحیه دادن به رزمندگان نقش به سزایی داشت. از شجاعت بالایی برخوردار بود. تجزیه و تحلیل حساب شده مسائل جنگ و قدرت تصمیم گیری سریع، یكی از ویژگی هایی بود كه در مشكلات، سید را یاری می كرد. با آنكه از نظر جسمی بدنی نحیف و لاغر داشت، خستگی ناپذیری و اعتماد به نفس او زبانزد خاص و عام بود.

او در اكثر نبردها بجز مواقعی كه مجروح شده بود، حضور داشت و در شب های عملیات تا صبح در خط اول درگیری با دشمن و در كنار رزمندگان از نزدیك به هدایت عملیات می پرداخت.

آن بزرگوار تا هنگام شهادت 11 بار مجروح شد ولی هرگز از پای ننشست و با شجاعت كم نظیر تا نثار جان عزیزش به دفاع از اسلام و آرمان های متعالی حضرت امام خمینی (ره) و حفظ كیان جمهوری اسلامی ادامه داد.نحوه شهادت؛

در عملیات كربلای 1
– كه برادرش حسین در خط پدافندی شهید شد – جهت شركت در مراسم تشییع و تدفین او به تهران رفت. ولی بیش از سه روز در تهران نماند و به منطقه بازگشت. وقتی به وی گفته می شود كه خوب بود لااقل تا شب هفت برادرت می ماندی و بعد بر می گشتی، در جواب می گوید به آن ها گفته ام كنار قبر حسین قبری را برای من خالی نگه دارید.

بیش از 10 روز از شهادت برادرش نگذشته بود كه در عملیات كربلای 1
، «روز آزادسازی شهر مهران» از چنگال دشمن بعثی، روح بزرگش از كالبدش رها شد و مظلومانه به شهادت رسید و در جرگه شهیدان كربلا راه یافت و بر سریر «عند ربهم» جلوس نمود.
طبقه بندی: شهدا،  زندگی نامه شهدا،  شهید سید محمدرضا دستواره، 
برچسب ها: ویژه نامه، ویژه سالروز شهادت شهید دستواره، زندگی نامه سردار سرتیپ پاسدار شهید سید محمدرضا دستواره، زندگی نامه شهید سید محمدرضا دستواره، زندگی نامه شهید دستواره، سردار سرتیپ پاسدار شهید سید محمدرضا دستواره، شهید سید محمدرضا دستواره، شهید دستواره، ویژه نامه سالروز شهادت شهید سید محمد رضا دستواره، شهید سید محمد رضا دستواره، سیزدهم تیرماه، وِیژه سیزدهم تیرماه، سیزده تیر، سیزدهم تیر ماه، ویژه سیزدهم تیر ماه، تیر، تیر ماه، رژیم شاهنشاهی، تیرماه، طاغوت، آبان، آبان ماه، حضرت امام خمینی (ره)، حضرت امام، حضرت امام (ره)، انقلاب، انقلاب اسلامی، كمیته انقلاب اسلامی، پاسداران كمیته انقلاب اسلامی، پاسدار، سپاه پاسداران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کردستان، ضدانقلاب، ضد انقلاب، شهید چراغی، حاج احمد متوسلیان، مریوان، شهر مریوان، رادیو و تلویزیون، رادیو، تلویزیون، عملیات، دشمن بعثی، رژیم بعث، رژیم بعث عراق، پاسگاه شهدا، سردار متوسلیان، تیپ محمدرسول الله (ص)، جبهه های جنوب، جبهه جنوب، رزمی، گردان رزمی، گردان های رزمی، فرمانده گردان، فرماندهان گردان، لشكر محمدرسول الله (ص)، سرداران، سردار، لبنان، تیپ سوم ابوذر، عملیات خیبر، شهید حاج همت، شهید همت، شهید كریمی، قائم مقام لشكر 27 حضرت رسول (ص)، لشكر 27 حضرت رسول (ص)، عملیات بدر، عملیات والفجر8، عملیات والفجر 8، جاده ام القصر، فاو، شهید، شهدا، شهادت، ویژگی های اخلاقی، جنگ، نبرد، نبردها، نبرد ها، دشمن، اسلام، جمهوری اسلامی، جمهوری اسلامی ایران، نحوه شهادت، پدافند، شهید حسین دستواره، www.sheydaei.ir، شیدایی، گروه فرهنگی هنری شهید آوینی،
دنبالک ها: سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان،


Share

My hero


لوگو و بنر سایتآرشیو مطالب
ابر برچسب ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات