شیدایی - مختصری از زندگی شهید دکتر بهشتی
حضرت خاتم الانبیاء (صل الله علیه و آله): دو نعمت است که نادیده گرفته می شوند؛ امنیت و سلامت. (منتخب میزان الحکمه، 2381)


مرتبه
تاریخ : سه شنبه 2 خرداد 1391

http://s1.picofile.com/file/7460181933/shahid_beheshti.jpg


بهشتی، تنها مرد علم و بیان و قلم نبود بلكه در میدان مبارزه نیز مردانه جنگید.


http://s3.picofile.com/file/7449956555/edame_matlab.gifآیة الله دكتر سید محمد حسینی بهشتی در دوم آبان سال 1307 در محله لومبان اصفهان به دنیا آمد. شهید بهشتی تحصیلات خود را تا پایان سال دوم دبیرستان در آن شهر گذراند. به خاطر علاقه شدیدی كه به علوم اسلامی داشت به حوزه علمیه اصفهان وارد شد. دروس علمی را تا اواخر سطوح عالیه در همان حوزه خواند و در سال 1325 راهی حوزه علمیه قم گردید. ایشان پس از طی یك سلسله آموزش ها و كسب فیض از محضر اساتید و مراجع، به خصوص امام خمینی (ره) با عده ای از فضلای حوزه، درس اصول و فقه آیة الله داماد را كه مورد علاقه طلاب جوان بود بنیانگذاری كرد. همچنین به همراه دوستان دیگر چون آیة الله شهید مطهری
و فقهای دیگر در درس خارج امام خمینی (ره) حاضر شدند.

شهید بهشتی پس از اخذ دیپلم در سال 1330 دوره لیسانس دانشكده الهیات و معارف اسلامی و همچنین در سال 1338 دوره دكترای این دانشكده را به پایان رسانید. وی از سال 1330 تدریس در دبیرستان های قم را آغاز كرد و در سال 1333 دبیرستان دین و دانش قم را تاسیس نمود. از جمله خدمات فرهنگی ارزنده شهید بهشتی، می توان ایجاد امكانات آموزش زبان و علوم روز را برای فضلای حوزه علمیه قم نام برد. درهمین رابطه كانون اسلامی دانش آموزان و فرهنگیان قم را پایه گذاری كرد. شهید بهشتی در سال 1342 مدرسه علمیه حقانی را تاسیس كرد و به كمك جمعی از فضلای حوزه علمیه اقدام به تشكیل گروه تحقیقاتی پیرامون حكومت در اسلام نمود. در همان اوقات توسط سازمان امنیت "ساواك" از قم به تهران انتقال یافت و در سال 1343 در تهیه برنامه جدید تعلیمات دینی مدارس شركت كرد و یك سال بعد یعنی در سال 1344 به آلمان عزیمت كرد. در آنجا علاوه بر یك سلسله آموزش ها و حركت ها كه به طور طبیعی ناشی از اصالت فكری و عمق مغز ایدئولوژیك وی بود به بنیانگذاری گروه فارسی زبان در انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا اقدام كرد.

شهید بهشتی در سال 1349 به تهران بازگشت و جلسات تفسیر قرآن ایجاد كرد. در همین رابطه با همكاری شهید دكتر باهنر
و دیگران در آموزش و پرورش مشغول تهیه كتاب تعلیمات دینی مدارس شدند. در آذرماه 1357، ضمن تلاش گسترده ای جهت ایجاد روحانیت مبارز تهران به اتفاق شهیدان استاد مطهری و دكتر مفتح و آیات عظام مهدوی كنی و امامی كاشانی كوشید و جمعی دیگر از علمای مبارز در سراسر ایران به عنوان یك هسته اساسی از آن حمایت كرده و به آن پیوستند. طی سال های 1329 تا 1332 در دفاع از حكومت ملی دكتر مصدق به همراه روحانیت مبارز از چهره های فعال و كارسازی بود كه در به راه انداختن تظاهرات ضد رژیم در اصفهان نقش مهمی داشت.

بهشتی تنها، مرد علم و بیان و قلم نبود بلكه در میدان مبارزه نیز مردانه جنگید. به ویژه ازآغاز قیام امام خمینی (ره) در سال 1341، به همكاری با جمعیت های مؤتلفه اسلامی برخاست و به عضویت شورای روحانیت آن انتخاب گردید.

او در برگزاری راه پیمایی های عظیم چهارم شوال و تاسوعا و عاشورای 57 نقشی مؤثر داشت. سخنرانی های پرشور شهید مخصوصاً در روز 16 شهریور در مسجد صاحب الزمان "عج" تحرك فراوانی به مردم داد. هنگامی كه امام (ره) در پاریس بودند، برای تبادل نظر با امام (ره) به آنجا رفت و سپس به فرمان امام (ره) به عضویت شورای انقلاب اسلامی ایران برگزیده شد. نقش موثر و رهبری كننده ایشان در آن زمان كاملاً محسوس بود. شهید بهشتی هنگام شهادت علاوه بر رهبری حزب جمهوری اسلامی و عضویت شورای انقلاب، رئیس دیوان عالی كشور نیز بود.
طبقه بندی: شهدا،  زندگی نامه شهدا،  شهید آیت الله سید محمدحسین بهشتی، 
برچسب ها: شهید بهشتی، مختصری از زندگی شهید دکتر بهشتی، زندگی نامه شهید بهشتی، شهید آیت الله دکتر بهشتی، شهید آیت الله دکتر سید محمد حسین بهشتی، اصفهان، حوزه علیمه، حوزه علمیه اصفهان، آیة الله دكتر سید محمد حسینی بهشتی، علوم اسلامی، امام خمینی (ره)، حضرت امام، حضرت امام خمینی رحمة الله علیه، امام خمینی رحمة الله علیه، آیة الله شهید مطهری، شهید مطهری، مدرسه علمیه حقانی، مدرسه حقانی، ساواک، رژیم شاهنشاهی، شورای انقلاب، حزب جمهوری اسلامی، شهادت، شهید، شهدا، دكتر مفتح، شهید مفتح، آیت الله مهدوی کنی، آیت الله امامی کاشانی، شیدایی، گروه فرهنگی هنری شهید آوینی، www.sheydaei.ir، شهید دكتر باهنر، شهید باهنر، آموزش و پرورش، شورای انقلاب اسلامی ایران، شورای انقلاب اسلامی، هفت تیر، هفتم تیر، ویژه هفتم تیر، ویژه هفتم تیرماه، ویژه هفتم تیر ماه، تیر، تیر ماه، ویژه سالروز شهادت شهید بهشتی،
دنبالک ها: سایت جامع فرهنگی مذهبی شهید آوینی،


Share

My hero


لوگو و بنر سایتآرشیو مطالب
ابر برچسب ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات